Suitu tradīciju apguve ğimenēm
2022.gadā biedrība Suitu kultūras mantojums īsteno Valsts Kultūrkapitāla fonda līdzfinansēto projektu Suitu tradīciju apguve ğimenēm. Projekta laikā tiek organizētas vairākas aktivitātes ar mērķi – iegūt zināšanas un prasmes par četru svētku – Jāņu, Zāļu dienas, Miķeļu un Ziemassvētku tradīcijām, kas raksturīgas šo svētku svinēšanā tieši suitu novadā.
1. pasākums – Suitu Jāņu dienas tradīcijas
Lai arī pasākuma diena bija lietaina, tomēr tas netraucēja Jāņubērniem brist pļavā un lasīt jāņuzāles, kā arī uzzināt daudz noderīga par mūsu dabas veltēm zinošās augu sievas Līgas Reiteres vadībā. Pēc tam kopā ar Līgu tika meistaroti brīnumskaisti vainagi – kā izrādās, vainagus var pīt dažādos veidos.
Suitu saimniece Skaidrīte Nagliņa, kura laipni uzņēma jāņubērnus savās mājās Zeijās, dalījās ar savu dzimtas mantojumu – īpašo Jāņu siera recepti, kā arī cienāja ar gardiem ar suitiem tik zināmajiem svētku raušiem un savulaik tik uz svētkiem cepto gardumu – baltmaizi.
Ilga Leimane un etnogrāfiskais ansamblis Suitu sievas dalījās savās atmiņās par suitu tradīcijām gatavojoties svētkiem un svētku svinēšanu, kā arī mācīja suitu dančus un rotaļas.
Pasākums notika 2022.gada 18.jūnijā suitu saimnieces Skaidrītes Nagliņas Zeiju mājas saimniecībā.
2. pasākums – Suitu danči un rotaļas
28. jūnijā neilgi pēc Jāņiem, Bērzkalnu ciema Stirnu māju pagalmā, notika jau otrs projekta pasākums ar suitu dančiem un rotaļām. Pasākumu vadīja Ilga Leimane ar etnogrāfisko ansambli Suitu sievas.
Pasākuma laikā dalībnieki dziedāja suitu apdziedāšanas dziesmas, dejoja suitu dančus un spēlēja senās rotaļas Mēs ejam pār veco Rīgas tiltu, Pūt vējiņi. Tā kā pasākumā piedalījās arī pirmskolas vecuma bērni, tad neizpalika arī bērniem tik iemīļotā rotaļa Kas dārzā.
3. pasākums – Suitu Zāļu dienas tradīcijas
27.jūlijā Alsungā pie tējas namiņa Sapņotava notika pasākums par suitu Zāļu dienas tradīcijām. Pasākuma laikā tikāmies ar Līgu Reiteri un pr. Andri Vasiļevski, lai ieklausītos viņu stāstījumā, kādus augus ievākt un uzglabāt, kā arī par senu baznīcas tradīciju izzināt un novērtēt dabas veltes.
Pēc Līgas Reiteres ieteikuma no atnestajiem augiem gatavojām derību pušķi, kas atgādina par noslēgto derību starp Dievu un cilvēkiem. Derību pušķis tiek veidots visās varavīksnes krāsās. Gatavojot derību pušķi tajā tiek likti visi tie augi, kas aug tepat mūsu apkaimē un ir noderīgi mūsu veselībai. Augi, kurus varam kaltēt un vēlāk izmantot pēc nepieciešamības. Ar senajām baznīcas tradīcijām un liecībām no vēstures dalījās pr.Andris Vasiļevskis. Savulaik suiti Zāļu dienā 15.augustā, devās tādā kā svētceļojumā uz Jūrkalnes baznīcu, kad ņēma līdzi savas dabas veltes, tai skaitā zāļu pušķus, lai tos pasvētītu baznīcā.
600
- pasākums – Suitu Miķeļdienu tradīcijas
Viena no senām suitu tradīcijām ir Miķeļos izrotāt Alsungas sv.ercenģeļa Miķeļa baznīcu ar ozollapu vītnēm. Tādēļ arī šogad, lai turpinātu šo tradīciju dienu pirms Miķeļiem pulciņš ļaužu rosījās pie Alsungas sv.Miķeļa baznīcas, lai uzpostu baznīcu svētkiem. Ozollapu vītnes pīšanas prasmes varēja apgūt kopā ar Lailu Puķīti un citām prasmīgām vītņu pinējām.
24. septembrī, kad uz Miķeļa svētkiem Alsungā sabrauc viesi, tuvi un tāli radi, tad šogad svētku tirdziņa laikā, kas notika Alsungas pils pagalmā pasākuma dalībnieki varēja arī iepazīt un uzdejot suitu tradicionālos dančus un spēlēt suitu rotaļas kopā ar Ilgu Leimani un etnogrāfisko ansambli Suitu sievas.
5. pasākums – Suitu Ziemassvētku tradīcijas notiks šā gada decembrī! Pasākuma plānā ir cept un rotāt piparkūkas, gatavot maskas ķekatām, dziedāt suitu dziesmas un iet rotaļās.
Uz tikšanos Ziemasvētku tradīciju pasākumā!
Tālrunis saziņai 29555637 (Kristīne)
Projektu līdzfinansē :
0 Comments