Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Suitu dumpis – Diena

Pārpublicējam šeit Dāvida Vikmaņa rakstu no 25.11.2008 laikraksta Diena.

Ar ko ievērojama izskanējusī ziņa par biedrības Suitu novads plāniem uz dienu izsludināt Suitu brīvvalsti? Galvenokārt ar to, ka beidzot no kādas iedzīvotāju grupas ir sagaidīta adekvāta reakcija uz valsts resoru nerēķināšanos ar kādas interešu grupas viedokli. Suiti, izskatās, skaidri saprot, ka valsts nav mītisks, represīvs briesmeklis, kura lēmumiem labāk akli pakļauties, vēlāk pakurnot, ja nu tikai pudeles brāļu lokā.

Jau visas iepriekšējās dumpīgā novada darbības ir vērā ņemamas – pikets, tautas nobalsošana pagasta mērogā un, visbeidzot, griešanās Satversmes tiesā. Arī paustā argumentācija ir labi saprotama un argumentēta: Tikai vienots Suitu novads, kurā ar demokrātisku vēlēšanu palīdzību suitu kopiena īsteno savu pašpārvaldi, var būt stabils garants gandrīz četrsimt gadus pastāvējušās katoliskās suitu identitātes attīstībai Kurzemē. Uz šo argumentāciju ļoti gribētos sagaidīt Līderisma akadēmijas, es atvainojos, Reģionālās attīstības un pašvaldības lietu ministrijas pretreakciju. Ja tikai šie savā visvarenībā briestošo dumpi vispār būs pamanījuši.

Kas no tā visa iznāks, rādīs laiks, taču biedrības Suitu novads spēja pievērst sabiedrības uzmanību ir ļoti vērā ņemama un uzskatāma par mācību, ka līdzcilvēku uzmanību var pievērst arī ar samērā vienkāršiem līdzekļiem, nemaksājot miljonus reklāmas un sabiedrisko attīstību aģentūrām.

Vienmēr nāk smiekli, dzirdot, kad kāds atkal sapņaini noelšas par lietussargu revolūcijas ideāliem, nozīmi, tās ietekmi uz toreizējo valdību utt. Ja kopā sanākšanu un padziedāšanu galvaspilsētas centrālajā laukumā mēs saucam par revolūciju, tad laikam jāatzīst, ka Francija, piemēram, ik mēnesi saskaras ar trešo pasaules karu. Tur gan nemitīgos streikus, kas nes valstij milzīgus zaudējums, neviens par revolūciju nedēvē. Tik vien, ka tie neļauj Francijas valdošajām aprindām ne mirkli aizmirst par valstī esošo interešu grupu esamību.

Arī Suitu dumpi uz tās paša lietussargu revolūcijas fona vajadzētu nodēvēt vismaz par apvērsumu vai bruņotu sacelšanos. Turklāt, ja DP censoņi līdz pašvaldību vēlēšanām neatdzesēs savas karstās galvas, tad nebrīnīšos, ka sekos aresti un apsūdzības valsts varas gāšanā. Tieši tā Suitu dumpi uztver, piemēram, tā interneta lietotāju daļa, kas komentē delfi.lv un tvnet.lv (šeit gan atceramies Arņa Rītupa ieviesto jēdzienu delfu pajoliņi). Te tiek vilktas paralēles gan ar Dienvidosetiju, gan ar Kosovu, gan piesaukts sviests galvās, kā arī, protams, neiztiek bez Krievijas specdienestu rokas saskatīšanas.

Neatkarīgi no kampaņas rezultāta, jānovēl biedrībai Suitu novads arī turpmāk tikpat meistarīgi aizstāvēt savas intereses un nebīties no skaļām akcijām savu interešu aizstāvībai. Kas zina, varbūt tieši no šīm aktivitātēm radīsies precedenti, kas vairs neļaus līderiem, ierēdņiem un ministriem mierīgi gulēt ne darbā, ne mājās.