Skip to content Skip to left sidebar Skip to footer

Nu tas lācis apgāzts, kā būtu teikusi mana omamma. Ļoti daudzus gadus atpakaļ sāku vākt vienkopus vienā konkrētā teritorijā – suitos pierakstītās dziesmas un tekstus, lai Alsungas Suitu sievām būtu ko dziedāt un dziedāt. Gan jau nopublicētās, gan folkloras krātuvē glabātās, gan pašas pierakstītās. Un ne tikai dziesmas. Arī dančus, instrumentālos meldiņus, rotaļas un vēl daudz, daudz materiālu, kas saistījās ar šo novadu.

Nav pierādāms, ka kāds no meldiņiem būtu arī suitos sacerēts. Tikai dziedot un godā turot materiāls ir saglabājies. Šajā pasaulē neviena tautas dziesma nevienam nepieder. Citur jau izsenis aizmirstas, daudzas no šīm šai pusē vēl dzied. Un tieši tāpēc arī suiti tās sauc par savējām. Daudz līdzīgu ir arī citviet Latvijā, tāpēc unikālas ir nevis dziesmas un ziņģes, bet gan tas, ka tik ilgi un daudz dziedātas.

Apkopotais materiāls noderēs gan dziedātājiem, gan ansambļiem, gan pētniekiem. Ja Dievs dos, kādubrīd tās arī šajā lapā skanēs.

Dzied nu!

Dace Nasteviča

Šī mājas lapas sadaļa tapusi EST-LAT programmas pārrobežu sadarbības projekta “Supporting the Renaissance of Seto and Suiti Ethnic Cultures” ietvaros ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda, Latvijas valsts un Alsungas novada domes finansiālu atbalstu. Šeit ir pavisam atrodamas 1146 nošu lapas ar suitu kopienā pierakstītu muzikālo materiālu. Šī unikālā krātuve tagad ir arī Jūsu rīcībā. Veiksmi nošu meklējumos!

Suitos pierakstīto repertuāru iepazīst un kopj vairāki etnogrāfiskie ansambļi un folkloras kopas suitos. Daži no tiem – “Suitu sievas”, “Suitu vīri” un “Suitu dūdenieki” labprāt piekrita padalīties ar savu melodijas izpildījuma variantu, lai to būtu iespējams blakus nošu ierakstam arī noklausīties. Vairākus meldiņus ieskaņoja solisti – Ilga Leimane, Marija Steimane (Ručs), savukārt kokļu meldiņus – Anta Puķīte.
Jāņem gan vērā, ka katrs tautas mūzikas izpildītājs dziesmu izpilda nedaudz atšķirīgi, tāpēc uzmanīgāks klausītājs un nošu pierakstu zinātājs pamanīs, ka šur tur kāda nots vai vārds izpildījumā var atšķirties. Izpausmju daudzveidība ir tradicionālās mūzikas īpašs krāšņums, lai arī jums labi skan!
Ierakstus ieskaņoja Kaspars Bārbals no SIA Studija Lauska 2022.gada jūlijā. Pasākumu līdzfinansēja Latvijas Nacionālais kultūras centrs pasākumā “Suitu kultūrtelpas stiprināšanas un popularizēšanas pasākumu nodrošināšana”