Projekti 2025

Biedrībai “Suitu kultūras mantojums” 2025.gads sācies darbīgi. Tiek īstenota virkne projektu suitu kultūras saglabāšanai un popularizēšanai:
– Valsts Kultūrkapitāla fonda (turpmāk – VKKF) līdzfinansēts projekts “Atbalsts biedrības “Suitu kultūras mantojums” aktivitātēm 2025.gadā”. Tajā tiek īstenotas novadpētniecības aktivitātes, nodrošināti biedrības lietvedības, sabiedrisko attiecību pakalpojumi, kā arī darbība starptautiskos sadarbības tīklos. Kopējā projekta summa 6000 eur
– Projekts “Atbalsts biedrības “Suitu kultūras mantojums” darbībai 2025.gadā”, Kuldīgas novada pašvaldības kultūras projektu konkursa finansējums. Projektā līdzfinansēti biedrības administratīvie izdevumi, īstenojot dažādas aktivitātes 2025.gadā – mājas lapas suitunovads.lv saturam, telpas uzturēšanas izmaksas Amatu mājā, kancelejas preces, degviela u.c. Projekta summa 1100 eur.

– Projekts “Atbalsts biedrības ” Astotais Latvijas Dūdenieku saiets Suitos”, Kuldīgas novada pašvaldības kultūras projektu konkursa finansējums. Jau astoto reizi Latvijas dūdenieki tiek aicināti uz kopīgu saspēli un meistarklasēm Alsungā, šogad – 31.maijā un 1.jūnijā, svētku “Lebediks suitos” laikā. Projekta vadītājs Juris Lipsnis, finansējums 1300 eur.
– VKKF līdzfinansēts projekts “Bungu tradīcijas popularizēšana suitos”. Tajā tiek organizētas bungu spēles nodarbības bērniem un pieaugušajiem. Nodarbības plānotas reizi mēnesī līdz septembra beigām, kad Sv. Miķeļa svētkos Alsungā plānota kopīga saspēle ar kopu “Suitu dūdenieki”. Laipni aicināts ikviens interesents, informācija par norisi biedrības Facebook lapā! Projekta summa 2500 eur.


Šī gada sākumā parakstīts līgums par sadarbību suitu kultūras mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā ar Aizputes novadpētniecības muzeju. Suitu novadu ar Aizputi vieno gara kopīga vēsture – no 19.gs.sākuma līdz pat 1950.gadam suitu teritorijas administratīvi bija Aizputes apriņķī, līdz ar to Aizputes novadpētniecības muzejs glabā arī suitu kultūras vērtības – tās tad arī celsim saulītē. Jau šogad tiek plānotas pirmās kopīgās aktivitātes.

Top grāmata “Suitu sievas”
Ar VKKF finansiālu atbalstu ir īstenota projekta Grāmata “Suitu sievas” 2. kārta. Projekta rezultātā ir tapis makets. Grāmatā ir ietverta informācija par ansambļa vēsturi, intervijas ar aktīvajām ansambļa dalībniecēm, kā arī suiteņu stāsti, kas atspoguļo arī dažādus neierastus notikumus no ansambļa ikdienas. Grāmata dos iespēju iepazīt suitu kultūras dzīvā mantojuma uzturētāju spēcīgos raksturus, viņu skatījumu uz kultūras vērtībām un viņu nostāju pret senu Latvijas kultūras daļu, kas joprojām ir dzīva un tiek pārmantota no paaudzes paaudzē. VKKF līdzfinansējums 2000 eiro.


Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekts “Mantojuma ieskauti”
Biedrība “Suitu kultūras mantojums” kopā ar sadarbības partneriem īsteno INTERREG Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projektu Nr. EE-LV00161 “Contemporary and innovative heritage culture teaching solution for municipal schools and kindergartens – Surrounded by Heritage “ (“Mūsdienīgs un inovatīvs kultūras mantojuma mācību risinājums pašvaldību skolās un bērnudārzos – mantojuma ieskauti”).
Sadarbības partneri: biedrības no setiem, Võro (Igaunijā), Kuldīgas un Alūksnes pašvaldības. Projekta ilgums 26 mēneši, tā mērķis ir ar dažādu aktivitāšu palīdzību veicināt vietējā satura iekļaušanu izglītības iestāžu mācību programmās. Biedrības finansējums projektā 30387,50 eur, tai skaitā 80% ERAF finansējums, 10% valsts līdzfinansējums.

Īstenojot Est-Lat Interreg projektu “Mantojuma ieskauti” no 20. līdz 22. janvārim Alsungā un Kuldīgā notika pieredzes apmaiņas vizīte, kurā piedalījās skolotāji un kultūras mantojuma organizāciju pārstāvji no Setu un Veru aprinķiem Igaunijā, kā arī Ziemeru pamatskolas skolotāji no Alūksnes novada.
Ciemiņi tika iepazīstināti ar Suitu kultūrtelpu, Alsungas Mākslu pamatskolas un citu suitu un Kuldīgas organizāciju aktivitātēm vietējā kultūras mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā bērniem un jauniešiem.
Biedrība Suitu kultūras mantojums, kas ir viens no projekta partneriem, dalījās ar savu pieredzi aktivitāšu organizēšanā suitu jaunākajai paaudzei, kā arī prezentēja izveidotās grāmatas bērniem ar suitu saturu un jaunāko veikumu – digitālās suitu spēles lapā suituspeles.lv


Suiti mācās no Nīcas kultūrtelpas!
Īstenojot Est-Lat Interreg projektu “Mantojuma ieskauti” 23.aprīlī Alsungas Mākslu pamatskolas pedagogi un projekta darba grupas dalībnieki viesojās Nīcas vidusskolā, Pirmsskolas izglītības iestādē, kā arī Nīcas senlietu krātuvē. Vizītes laikā suitu grupa tika iepazīstināta ar daudzveidīgām nīcenieku aktivitātēm vietējā kultūras mantojuma saglabāšanā un popularizēšanā bērniem un jauniešiem un guva jaunas idejas un iedvesmu suitu kultūras integrēšanai savā darbā.


Atkal uz setiem – kalt plānus un gūt iedvesmu!
Īstenojot Est-Lat Interreg projektu “Mantojuma ieskauti”, 28. – 29.aprīlī Biedrība Suitu kultūras mantojums un Kuldīgas novada pašvaldība pārstāvji – projekta darba grupas dalībnieki kopā ar partneriem no Alūksnes pašvaldības Ziemeru pamatskola un Vorumaa reģiona viesojāmies pie sadarbības partneriem Igaunijā – Setu novadā. Vizītes laikā piedalījāmies projekta sanāksmē, izstrādājot kopīgu stratēģiju un plānojot turpmākās aktivitātes. Kā arī guvām vērtīgus setu labās prakses piemērus tradicionālās kultūras jomā kopīgā vakarēšanā un viesojoties vairākos objektos, kur tikām iepazīstināti ar setu pieeju tradicionālās kultūras popularizēšanai starp bērniem un jauniešiem. Īpaši vērtīga bija vizīte Setu kopienas sākumskolas klasēs Obinitsā, kuras darbojas vien pirmo gadu kā netālu esošās Meremae skolas filiāle.


Project will create a wide network of cooperation partners who have joined together to promote a special part of Europe’s intangible cultural heritage (ICH) – values recognized by UNESCO. Many of them are endangered today due to various reasons: environmental changes, lifestyle changes, globalization, etc.Therefore, it is necessary to create various mechanisms and tools, adapting to modern requirements and needs, in order to preserve this essential cultural heritage. By identifying the needs of the target groups, the partners in this project will focus on the digital dimensions of ICH and the use of modern technologies in general (digital platforms/ collections/tools/interactive installations and exhibitions, learning materials etc.) – to more successfully identify, preserve and popularize the values of ICH, as well as find new methods and approaches to use modern technologies for better communication with society.
The main aim of the project is to promote the education of adult educators working in the field of ICH of nine European countries as well as the education of practitioners of ICH thus safeguarding and promoting this European cultural heritage through effective use of innovative solutions and digital technologies.
Project partners:
1. Suiti Cultural Heritage Foundation (Latvia – the Coordinating partner)
2. Gacko pucko otvoreno uciliste Otocac (Croatia)
3. The National Committee of The International Council of Traditional Music of Macedonia Skopje (the Republic of North Macedonia)
4. Munícipio de Idanha-a-Nova (Portugal)
5. Kansanmusiikki-instituutti (Finland)
6. Anzor Erkomaishvili State Folklore Center (Georgia)
7. Seto Institute (Estonia)
8. Associazione Tenores Sardegna (Italy – Sardinia island)
9. Slovensky ludovy umelecky kolektiv (Slovakia)
The project objectives will be achieved through various project activities, combining virtual and face-to-face events: webinars and face-to-face experts exchange events organised to share good practice examples, ideas and approaches in the use of digitization and modern technologies in partner countries; several intellectual outputs created; international conference and different dissemination activities are also envisaged to inform all parties involved.
Project activities will promote the capacity building of organizations and experts in the field of ICH, as well as practitioners of ICH and general public, including people with disabilities, seniors, minorities and other disadvantaged groups.
The project will enable people from very different European countries to work together, thus raising their awareness of Europe’s common cultural heritage and strengthening their sense of belonging to it, as well as to their communities.
Duration of the project: 3 years (01.09.2024.-31.08.2027.), total budget 250 000 eur.
Erasmus+ programmas Sadarbības partnerības pieaugušo izglītībā projekts “Unesco kultūrtelpu tīkla digitālā dimensija” (akronīms DigitICH), līguma Nr. 2024-1-LV01-KA220-ADU-000257618
Projekts veidos plašu sadarbības partneru tīklu, kas apvienojušies, lai popularizētu īpašu Eiropas nemateriālā kultūras mantojuma (NKM) daļu – UNESCO atzītas vērtības. Projekta galvenais mērķis ir veicināt deviņu Eiropas valstu NKM jomā strādājošo pieaugušo izglītošanu, kā arī NKM praktizētāju izglītošanu, tādējādi saglabājot un popularizējot šo Eiropas kultūras mantojumu, efektīvi izmantojot inovatīvus risinājumus un digitālās tehnoloģijas.
Projekta partneri:
1. Biedrība “Suitu kultūras mantojums” (Latvija – vadošais partneris)
2. Gacko pucko otvoreno uciliste Otocac (Horvātija)
3. Maķedonijas Starptautiskās tradicionālās mūzikas padomes Nacionālā komiteja Skopjē (Ziemeļmaķedonijas Republika)
4. Munícipio de Idanha-a-Nova (Portugāle)5. Kansanmusiikki-instituutti (Somija)
6. Anzor Erkomaishvili Valsts Folkloras centrs (Gruzija)
7. Seto institūts (Igaunija)
8. Associazione Tenores Sardegna (Itālija – Sardīnijas sala)
9. Slovensky ludovy umelecky kolektiv (Slovākija)
Projekta mērķi tiks sasniegti ar dažādām projekta aktivitātēm, apvienojot virtuālos un klātienes pasākumus: vebinārus un klātienes ekspertu apmaiņas pasākumus, kas tiks organizēti, lai dalītos ar labās prakses piemēriem, idejām un pieejām digitalizācijas un moderno tehnoloģiju izmantošanā partnervalstīs; radīti vairāki intelektuālie rezultāti; ir paredzēta arī starptautiska konference un dažādi izplatīšanas pasākumi, lai informētu visas iesaistītās puses.
Projekta aktivitātes veicinās organizāciju un ekspertu NKM jomā, kā arī NKM praktizētāju un plašas sabiedrības, tostarp cilvēku ar invaliditāti, senioru, minoritāšu un citu nelabvēlīgā situācijā esošu grupu, kapacitātes palielināšanu.
Projekts dos iespēju cilvēkiem no ļoti dažādām Eiropas valstīm sadarboties, tādējādi paaugstinot viņu izpratni par Eiropas kopīgo kultūras mantojumu un stiprinot piederības sajūtu tam, kā arī savām kopienām.