Project will create a wide network of cooperation partners who have joined together to promote a special part of Europe’s intangible cultural heritage (ICH) – values recognized by UNESCO. Many of them are endangered today due to various reasons: environmental changes, lifestyle changes, globalization, etc.Therefore, it is necessary to create various mechanisms and tools, adapting to modern requirements and needs, in order to preserve this essential cultural heritage. By identifying the needs of the target groups, the partners in this project will focus on the digital dimensions of ICH and the use of modern technologies in general (digital platforms/ collections/tools/interactive installations and exhibitions, learning materials etc.) – to more successfully identify, preserve and popularize the values of ICH, as well as find new methods and approaches to use modern technologies for better communication with society.
The main aim of the project is to promote the education of adult educators working in the field of ICH of nine European countries as well as the education of practitioners of ICH thus safeguarding and promoting this European cultural heritage through effective use of innovative solutions and digital technologies.
Project partners:
Suiti Cultural Heritage Foundation (Latvia – the Coordinating partner)
Gacko pucko otvoreno uciliste Otocac (Croatia)
The National Committee of The International Council of Traditional Music of Macedonia Skopje (the Republic of North Macedonia)
Munícipio de Idanha-a-Nova (Portugal)
Kansanmusiikki-instituutti (Finland)
Anzor Erkomaishvili State Folklore Center (Georgia)
The project objectives will be achieved through various project activities, combining virtual and face-to-face events: webinars and face-to-face experts exchange events organised to share good practice examples, ideas and approaches in the use of digitization and modern technologies in partner countries; several intellectual outputs created; international conference and different dissemination activities are also envisaged to inform all parties involved.
Project activities will promote the capacity building of organizations and experts in the field of ICH, as well as practitioners of ICH and general public, including people with disabilities, seniors, minorities and other disadvantaged groups.
The project will enable people from very different European countries to work together, thus raising their awareness of Europe’s common cultural heritage and strengthening their sense of belonging to it, as well as to their communities.
Duration of the project: 3 years (01.09.2024.-31.08.2027.), total budget 250 000 eur.
Erasmus+ programmas Sadarbības partnerības pieaugušo izglītībā projekts “Unesco kultūrtelpu tīkla digitālā dimensija” (akronīms DigitICH), līguma Nr. 2024-1-LV01-KA220-ADU-000257618
Projekts veidos plašu sadarbības partneru tīklu, kas apvienojušies, lai popularizētu īpašu Eiropas nemateriālā kultūras mantojuma (NKM) daļu – UNESCO atzītas vērtības. Projekta galvenais mērķis ir veicināt deviņu Eiropas valstu NKM jomā strādājošo pieaugušo izglītošanu, kā arī NKM praktizētāju izglītošanu, tādējādi saglabājot un popularizējot šo Eiropas kultūras mantojumu, efektīvi izmantojot inovatīvus risinājumus un digitālās tehnoloģijas.
Projekta partneri:
1. Biedrība “Suitu kultūras mantojums” (Latvija – vadošais partneris)
2. Gacko pucko otvoreno uciliste Otocac (Horvātija)
3. Maķedonijas Starptautiskās tradicionālās mūzikas padomes Nacionālā komiteja Skopjē (Ziemeļmaķedonijas Republika)
4. Munícipio de Idanha-a-Nova (Portugāle)
5. Kansanmusiikki-instituutti (Somija)
6. Anzor Erkomaishvili Valsts Folkloras centrs (Gruzija)
Projekta mērķi tiks sasniegti ar dažādām projekta aktivitātēm, apvienojot virtuālos un klātienes pasākumus: vebinārus un klātienes ekspertu apmaiņas pasākumus, kas tiks organizēti, lai dalītos ar labās prakses piemēriem, idejām un pieejām digitalizācijas un moderno tehnoloģiju izmantošanā partnervalstīs; radīti vairāki intelektuālie rezultāti; ir paredzēta arī starptautiska konference un dažādi izplatīšanas pasākumi, lai informētu visas iesaistītās puses.
Projekta aktivitātes veicinās organizāciju un ekspertu NKM jomā, kā arī NKM praktizētāju un plašas sabiedrības, tostarp cilvēku ar invaliditāti, senioru, minoritāšu un citu nelabvēlīgā situācijā esošu grupu, kapacitātes palielināšanu.
Projekts dos iespēju cilvēkiem no ļoti dažādām Eiropas valstīm sadarboties, tādējādi paaugstinot viņu izpratni par Eiropas kopīgo kultūras mantojumu un stiprinot piederības sajūtu tam, kā arī savām kopienām.
Erasmus+ projektā “Eiropas dūdenieku sadarbības tīkls” sekmīgi īstenotas dūdu apmācības tiešsaistē. Kopas “Suitu dūdenieki” vadītājs Juris Lipsnis sniedza ieskatu latviešu un suitu dūdu vēsturē, to uzbūvē, kopas “Suitu dūdenieki” darbībā, kā arī praktiskajā daļā – informācija par dūdu apkopi, skaņošanu un daudz ko citu. Savukārt biedrības valdes priekšsēde Māra Rozentāle dalījās ar informāciju par Erasmus+projektu – tā mērķiem, īstenotajām aktivitātēm un rezultātiem. Prieks par kuplo dalībnieku skaitu – dūdu tradīcija Latvijā patiešām zeļ un plaukst!
Apmācību rezultātā tiks izveidots mācību video latviešu un angļu valodās, publiski pieejams ikvienam interesentam.
Suitu amatu diena 2024
Jau ceturto reizi biedrība “Suitu kultūras mantojums” īstenojusi pasākumu “Suitu amatu diena”. Šogad 18.augustā Alsungā Suitu tirgus laikā vietējie amatnieki deva iespēju izmēģināt dažādas amatu prasmes 15 darbnīcās.
Darbnīcā pie Lailas Puķītes tika meistarotas krances – suitu vīru cepuru dekors. Dūdu un bungu darbnīcā jau tradicionāli Jura Lipšņa un citu Suitu dūdenieku vadībā bija iespēja iemēģināt roku šo instrumentu spēlē. Iespējams, vislustīgākā bija burdona un suitu danču darbnīca kopā ar Suitu sievām un Alšvangas Spēlmaņiem, kur bija iespēja gan uzdziedāt, gan uzdancot! Bērnu darbnīcā kopā ar Lāsmu Ungurjanu tika darinātas pērļotas suitu lellītes. Mākslas darbnīcā Kristīnes Vasiļevskas-Stepanovas vadībā pavisam praktisks darbiņš – atjaunojām Anniņas un Miķelīša ancukus pie soliņa, kas laika gaitā bija nedaudz apsūbējuši. Protams, kā tad suitos bez sklandraušiem – Taigas Reķes uzraudzībā tie sanāk ne tikai diktām skaisti, bet arī garšīgi! Kreptīgo ēdienu darbnīcā Kristīnei Skrullei bija daudz palīgu visgaršīgākās sēņzup’s vārīšanā un degustēšanā. Darbnīcā pie Māras Rozentālas un Elīzas Šmidbergas tika meistaroti mājas dekori, kā arī mazi rožukronīši. Pie metālmeistara Ainara Ruļļa – metāla atslēgu piekariņa darināšana. Savukārt kopā ar Alsungas Viedā ciema meistariem citu materiālu atslēgu piekariņi – bija iespēja apstrādāt koku, mezglot un pērļot! Seno amatu darbnīcā bija iespēja aplūkot Grigorija Rozentāla privātās “Dīķenieku senlietu krātuves” eksponātus, kas saistīti ar saimniekošanu suitu lauku mājā, kā arī dalīties pieredzē senlietu restaurācijā. Ļoti pieprasīta pērn bija Ligitas Kalniņas aušanas ar dabas materiāliem darbnīca – šogad atkal! Suitu amatniekiem šogad bija divas jaunas darbnīcas – tautas dziedniecības darbnīca ar Arni Gercānu un tamborēšanas darbnīca Gunitas Galiņas vadībā. Savukārt kaligrāfijas darbnīcā pie Ilzes Poriķes bija iespēja atsvaidzināt (vai apgūt) glītrakstīšanas prasmes. Papildus vissmaržīgākā – zivju kūpināšanas – darbnīca ar Dzintaru Zamarīti no Pāvilostas, kas tika organizēta Latviešu fonda un Kurzemes plānošanas reğiona līdzfinansētā projektā “Dzīve pie jūras simtgades griezumā”. Kā arī iespēja aplūkot suitu amatnieku izstādi un iegādāties darinājumus.
Milzīgs prieks par pieaugušo apmeklētāju skaitu un labajām atsauksmēm. Šogad iesaistījās virkne organizāciju, lai taptu skaisti Suitu amatu svētki: Suitu Tirgus, Alsungas kultūras nams, Alsungas Amatu Māja, Alsungas pagasta pārvalde, Suitu Rija , biedrības “Suitu amatnieki”, “Alsungas viedais ciems”, “Daudzfunkcionālais dienas centrs Alsungā”, ansambļi “Suitu sievas”, “Alšvangas spēlmaņi” un vēl daudzi citi. Paldies par jauko sadarbību!
Finansiālais atbalsts saņemts Kurzemes plānošanas reģiona īstenotās “Kurzemes kultūras programma 2024” ietvaros VKKF mērķprogrammā “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma”
EEZ un Norvēģijas finanšu instrumentu AIF projekts “Biedrības “Suitu kultūras mantojums” kapacitātes stiprināšana darbībai starptautiskā mērogā”
Biedrība 2024.gadā īsteno EEZ un Norvēģijas finanšu instrumentu AIF projektu “Biedrības “Suitu kultūras mantojums” kapacitātes stiprināšana darbībai starptautiskā mērogā”. Galvenās aktivitātes: mājas lapas www.suitunovads.lv satura papildināšana angļu valodā, sadarbības tīklu kapacitātes stiprināšanas aktivitātes (pieredzes apmaiņas brauciens pie Norvēģijas amatniecības institūta un vietējām organizācijām), angļu valodas kurss ar specializāciju NKM jomas terminoloģijā, integrētās mārketinga komunikācijas stratēģijas izveide; konsultācija. Projekta finansējums 19989.61 eur. Tiek īstenots līdz 30.04.2024.
Digitalizētas grāmatas bērniem par suitu kultūru
2024.gadā īstenots Latvijas Nacionālā kultūras centra konkursa “Suitu kultūrtelpas stiprināšanas un popularizēšanas pasākumu nodrošināšana 2024. gadā” ”projekts “Biedrības “Suitu kultūras mantojums” aktivitātes suitu kultūras mantojuma saglabāšanai un popularizēšanai 2024.gadā”. Tajā īstenota aktivitāte “Izglītojoša satura bērniem digitalizēšana”, padarot biedrības izveidotos materiālus (grāmatas “Suiti”, “Anniņa un Miķelītis apceļo Suitu zemi”, “Suitu alfabēts ar uzdevumiem”, buklets “Suitu papīra lelles” pieejamus digitāli, mājas lapā sadaļā “Bērniem”: https://suitunovads.lv/berniem-un-jauniesiem/ Kā arī izveidotas digitālas spēles bērniem, balstoties uz grāmatas “Suiti” saturu suituspeles.lv. Priecājamies par Kuldīgas novada Gada balvu kultūrā 2024 nominācijā “Gada digitālais risinājums” – biedrības izveidotajai lapai suituspeles.lv! Kopējais LNKC finansējums 4500 eur.
Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projekts “Mantojuma ieskauti”
Biedrība “Suitu kultūras mantojums” kopā ar sadarbības partneriem īsteno INTERREG Igaunijas-Latvijas pārrobežu sadarbības programmas projektu Nr. EE-LV00161 “Contemporary and innovative heritage culture teaching solution for municipal schools and kindergartens – Surrounded by Heritage “ (“Mūsdienīgs un inovatīvs kultūras mantojuma mācību risinājums pašvaldību skolās un bērnudārzos – mantojuma ieskauti”).
Sadarbības partneri: biedrības no setiem, Võro (Igaunijā), Kuldīgas un Alūksnes pašvaldības. Projekta ilgums 26 mēneši, tā mērķis ir ar dažādu aktivitāšu palīdzību veicināt vietējā satura iekļaušanu izglītības iestāžu mācību programmās. Biedrības finansējums projektā 30387,50 eur, tai skaitā 80% ERAF finansējums, 10% valsts līdzfinansējums.
– Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas “Nemateriālā kultūras mantojuma vērtību attīstība un ilgtspēja” projekts “Dūdu tradīcijas uzturēšana un popularizēšana Suitu kopienā”, kurā tiks īstenots 1.posms suitu dūdu ekspozīcijas izveidē biedrības telpā Alsungas Amatu mājā: mēbeļu iegāde, sienas planšetu izveidošana, mācību dūdu iegāde. Tiek īstenots līdz 30.11.2025. Ekspozīcijas kurators Andris Vasiļevskis, finansējums 3895 eur.
– Projekts “Kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanas nozīme un ieteikumi”, Kuldīgas novada pašvaldības kultūras projektu konkursa finansējums. Projektā tika organizētas vairākas restaurācijas apmācības ekspertu vadībā, kā arī iepazīts Alsungas kultūrvēsturiskais mantojums. Projekta vadītāja Kristīne Vasiļevska-Stepanova. Projekta finansējums 1000 eur.
– VKKF “Latviešu vēsturisko zemju attīstības programma” projektu konkursa “Kurzemes kultūras programma 2024” projekts “Suitu amatu diena 2024”. 18.augustā Suitu tirgus laikā tika organizētas 15 dažādas suitu amatu darbnīcas, kā arī noorganizēta amatnieku darbu izstāde. Finansējums 2000 eur.
– VKKF līdzfinansēts projekts “Atbalsts biedrības “Suitu kultūras mantojums” aktivitātēm 2024.gadā”: daļēji segtas administratīvās izmaksas divu darbinieču atlīdzībai par darbu, kā arī degvielas izmaksas. Kopējā projekta summa 6000 eur.
– Projekts “Atbalsts biedrības “Suitu kultūras mantojums” darbībai 2024.gadā”, Kuldīgas novada pašvaldības kultūras projektu konkursa finansējums. Projektā līdzfinansēti biedrības administratīvie izdevumi, īstenojot dažādas aktivitātes 2024.gadā – telpas uzturēšanas izmaksas Amatu mājā, kancelejas preces, degviela u.c. Projekta summa 570 eur.
– sadarbība ar suitu etnogrāfiskajiem ansambļiem un folkloras kopām “Suitu sievas” un “Suitu dūdenieki” pasākuma “Skolas soma” un citu priekšnesumu organizēšanā.
– Dalība Ziemeļvalstu un Baltijas valstu nemateriālā kultūras mantojuma sadarbības tīklā (https://safeguardingpractices.com/the-nordic-and-baltic-network-on-intangible-cultural-heritage/).
– Dalība UNESCO akreditētu NVO tīklā un NVO forumā (https://www.ichngoforum.org/regional-working-groups/western-europe-north-america/)
– VKKF līdzfinansēts projekts “Septītais Latvijas dūdenieku saiets suitos”. Projekta rezultāti: noorganizēts Septītais Latvijas dūdenieku saiets suitos, folkloras kopas “Suitu dūdenieki” 10 gadu jubilejas pasākums/ CD “Suitu dūdu danči” prezentācija/ saieta dalībnieku un viesu koncerts, kā arī pirmā suitu danču nakts ar saieta dalībnieku muzikālo pavadījumu. Projekta vadītājs Juris Lipsnis, projekta finansējums 2000 eur.
– VKKF līdzfinansēts projekts “Dūdu danču popularizēšanas pasākumi Suitu novadā, atzīmējot kopas “Suitu dūdenieki” jubileju”. Projekta rezultāti: 1. Izdots pirmais folkloras kopas “Suitu dūdenieki” un ārvalstu sadarbības partneru mūzikas albums “Suitu dūdu danči” 300 eks. ar iekļautiem 15 audioierakstiem un bukletu 32 lp.apjomā latviešu un angļu valodās. 2. Noorganizētas 3 bezmaksas suitu danču meistarklases 2023./2024.g.ziemā Rīgas Danču kluba (biedrība “Tradiconālās kultūras centrs”) ekspertu vadībā, iesaistot suitu pieaugušo un bērnu folkloras kopu dalībniekus un ikvienu interesentu. 3. Noorganizēts projekta noslēguma/ kopas “Suitu dūdenieki” 10 gadu jubilejas pasākums ar mūzikas albumu prezentāciju un Suitu danču nakti 2024.gada jūnijā Alsungā. Projekta finansējums 5000 eur.