Erasmus+ program Cooperation partnerships in adult education project “The Network of European Bagpipers”, agreement Nr. 2022-1-LV01-KA220-ADU-000087403
Erasmus+ programmas Sadarbības partnerību projekts Pieaugušo izglītības sektorā “Eiropas dūdenieku sadarbības tīkls“
Biedrība “Suitu kultūras mantojums” no 2022.gada septembra līdz 2024.gada augustam īsteno Erasmus plus programmas Sadarbības partnerību projektu “Eiropas dūdenieku sadarbības tīkls” (The Network of European Bagpipers). Biedrība projektā ir vadošais partneris, sadarbības partneri ir dažādas organizācijas, kas saistītas ar dūdu tradīcijas izpēti, praktizēšanu un/ vai dūdu izgatavošanu no Horvātijas (Centre of Croatian traditional instruments), Itālijas (Associazione culturale Multietnica), Spānijas (Asociacion Gaiteros de Graus), Slovākijas (Cech slovenskych gajdosov) un Gruzijas (V.Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire). Projektā tiks izveidots plašs sadarbības tīkls, kurā tiks iesaistītti tradicionālās mūzikas, īpaši dūdu tradīcijas, praktizētāji, speciālisti, pētnieki un ikviens interesents, lai tā rezultātā popularizētu un nodotu nākamajām paaudzēm šo bagāto kultūras mantojumu. Projektā tiks īstenoti pieredzes apmaiņas braucieni, organizēti virtuāli un klātienes mācību kursi, darbnīcas un meistarklases, semināri un nelieli koncerti partnervalstīs. Papildus partneri izveidos vairākus izglītojošus materiālus, kas būs publiski pieejami ikvienam interesentam par dūdu tradīciju. Projekta kopējais finansējums no Eiropas Komisijas 120000 eur.
Intangible Cultural Heritage (ICH) – knowledge, practices and traditions of European citizens – is an essential part of Europe’s common cultural heritage, perhaps the most important. And traditional music is one of its brightest, most popular and visible areas.
Six organisations from different European countries, joined by similar objectives – to safeguard and to promote specific part of ICH (bagpipes playing and making tradition) have joined forces to strengthen both the capacity of their staff and organizations and to promote the knowledge and skills of their target groups, practitioners of ICH , in parallel with the specific goals of the project: promoting more active community activities and the formation of a more inclusive society.
Project partners are:
Suiti Cultural Heritage Foundation (Latvia) – Coordinating partner;
Centre of Croatian traditional instruments (Croatia);
Associazione culturale Multietnica (Italy);
Asociación Gaiteros de Graus (Spain);
Cech slovenskych gajdosov (Slovakia);
V. Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire (Georgia)
The main project objective will be achieved through various project activities, implementing the project in a diverse and effective way: project partners’ staff and practitioners training events in all partner countries, educational materials (intellectual outputs) created in the project such as:
- Good practise examples booklet;
- Online summary of methodologies and approaches;
- Online training course.
Different activities (publications in websites, social networks, media etc. and informative seminars) are also envisaged to to ensure the dissemination of project results to as many target groups and stakeholders as possible.
The project will set up a European network of bagpipers, involving both the partner organizations themselves and practitioners of ICH, as well as other local and national level cooperation organizations, raising their competencies in nonformal adult education. The project will enable people from very different European countries to work together, thus raising their awareness of Europe’s common cultural heritage and strengthening their sense of belonging to it, as well as to their communities.
Project duration is from 01.09.2022. – 31.08.2024., total budget 120 000 euro.
Pirmais projekta mācību pasākums Latvijā 2022.gada 8.-12.decembrī
Pasākumā piedalījās projekta partneri no Horvātijas (Centre of Croatian traditional instruments), Itālijas (Associazione culturale Multietnica), Spānijas (Asociacion Gaiteros de Graus), Slovākijas (Cech slovenskych gajdosov) un Gruzijas (V.Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire). Kā projekta sadarbības partneris piedalījās arī Kapela “Rej” – baltkrievu dūdinieku/ spēlmaņu grupa, kuri pasākumā piedalījās ar Eiropas Savienības programmas Gētes institūta atbalstīta projekta finansējumu.
Iepazīšanās vakars tika aizvadīts Rīgā folkklubā “Ala”, kur Suitu dūdenieki un ārvalstu viesi priecēja apmeklētājus ar dūdu spēli, dziesmām un dančiem.
Pasākuma pirmajā dienā partneri viesojās Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā, kur viesus laipni uzņēma Muzikoloģijas katedras Zinātniskā un radošā darba prorektore, prof. Anda Beitāne. Ar tradicionālo Latvijas dūdu vēsturi un tradīcijas atjaunošanu ārvalstu viesus un citus interesentus iepazīstināja etnomuzikologs, mākslas zinātņu doktors prof.Valdis Muktupāvels, savukārt dūdu un bungu grupas “Auļi” un skaņu ierakstu studijas “Lauska” vadītājs Kaspars Bārbals dalījās ar savu pieredzi dūdu pielāgošanai profesionālai koncertdarbībai. Ar savu pieredzi un prasmēm dalījās arī kopas “Suitu dūdenieki” pirmais skolotājs un viens no pirmajiem atjaunotās dūdu tradīcijas celmlaužiem Latvijā Eduards Klints. Tāpat visi projekta partneri iepazīstināja ar savas valsts dūdām, to uzbūvi un demonstrēja spēli.
Pirmās dienas noslēgumā projekta vadības grupas tikšanās un tad jau ceļš uz sniegoto Kurzemi.
Otrajā dienā partneri iepazina Suitu novada galvaspilsētu Alsungu. Alsungas Amatu mājā partneri tika iepazīstināti ar biedrības “Suitu kultūras mantojums” aktivitātēm un īpaši – dūdu tradīcijas atjaunošanu Suitu novadā un biedrības organizētajiem pasākumiem. Dalībnieki bija ļoti priecīgi par iespēju piedalīties dažādajās Ziemassvētku rūķu darbnīcās – tika ceptas piparkūkas, darināti puzuri, vaska sveces un svētku rotājumi. Spēlmaņu krogā projekta partneriem bija suitu ēdienu meistarklase. Dienas noslēgumā Alsungas kultūras namā viesu un suitu ansambļu kopīga vakarēšana ar nelielu koncertu, sadziedāšanos un dančiem. Viesi priecājās arī par bērnu grāmatiņu “Suitu alfabēts ar uzdevumiem”, kas arī tika prezentēta šajā vakarā. Pasākums bija pieejams Facebook Live, un ieraksts publicēts Biedrība Suitu kultūras mantojums kontā. Paldies par to Kristapam Vītoliņam!
Trešajā dienā viesi devās uz kopas “Suitu dūdenieki” vadītāja Jura Lipšņa dūdu darbnīcu pie viņa mājās un dalījās ar praktiskiem padomiem dūdu izgatavošanā. Viesus patīkami pārsteidza kvalitatīvie suvenīri Suitu tirgū un Suitu amatniecības un mākslas telpā “Rija”. Tālāk ceļš veda uz Maģajiem suitiem – Jūrkalni, kur laipni tika sagaidīti Jūrkalnes Tautas namā. Pēc vizītes Vētru muzejā un dūdu spēles ziemotās jūras krastā, kā arī vietējās saimnieces Taigas Reķes tradicionālajām suitu pusdienām pēdējais kopīgais pasākums – atvērtā dūdu meistarklase/ diskusija.
Nākošais projekta mācību pasākums plānots 2023.gada aprīļa sākumā Gruzijā.
Otrais projekta mācību pasākums Gruzijā no 2023.gada 1.līdz 6.aprīlim
Īstenots otrais mācību pasākums Erasmus plus programmas Sadarbības partnerību projektā “Eiropas dūdenieku sadarbības tīkls” (The Network of European Bagpipers) Gruzijā no 1.līdz 6.aprīlim.
Pasākumā piedalījās projekta partneri no 6 valstīm: Latvijas (Biedrība “Suitu kultūras mantojums”), Horvātijas (Centre of Croatian traditional instruments), Itālijas (Associazione culturale Multietnica), Spānijas (Asociacion Gaiteros de Graus), Slovākijas (Cech slovenskych gajdosov), to organizēja Gruzijas partneris (V.Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire). Kā projekta sadarbības partneris piedalījās arī baltkrievu kapelas “Rej” vadītājs Vital Voronau.
Pasākuma programma bija ļoti daudzveidīga – partneri tika iepazīstināti ar Gruzijas organizāciju darbību, pieeju un metodēm tradicionālās kultūras jomā, īpaši muzikālo kultūras mantojumu un, protams, dūdām. Tāpat dalībnieki guva unikālu pieredzi, viesojoties pie dūdu un citu instrumentu spēlmaņiem viņu mājās, kopā ar ğimenēm, guva ieskatu instrumentu vēsturiskajā attīstībā muzejos un citos objektos lielā daļā Gruzijas – ceļojot no Tbilisi uz Račas reğionu Gruzijas austrumu daļā un pēc tam uz otru valsts pusi Adžārijas reğiona kalnu apvidū. Tāpat partneri piedalījās koncertā Kedas pašvaldībā, prezentējot plašai auditorijai savas valsts muzikālo mantojumu. Koncerts tika translēts Live ierakstā un pieejams biedrības lapā Facebook.
Trešais projekta mācību pasākums Itālijā no 2023.gada 29.jūnija līdz 3.jūlijam
Īstenots trešais mācību pasākums Erasmus plus programmas Sadarbības partnerību projektā “Eiropas dūdenieku sadarbības tīkls” (The Network of European Bagpipers) Itālijā no 29.jūnija līdz 3.jūlijam.
Pasākumā piedalījās projekta partneri no 6 valstīm: Latvijas (Biedrība “Suitu kultūras mantojums”), Horvātijas (Centre of Croatian traditional instruments), Spānijas (Asociacion Gaiteros de Graus), Slovākijas (Cech slovenskych gajdosov) un Gruzijas partneris (V.Sarajishvili Tbilisi State Conservatoire), to organizēja Itālijas partneris Associazione culturale Multietnica. Kā projekta sadarbības partneris piedalījās arī baltkrievu kapelas “Rej” vadītājs Vital Voronau.
Pasākuma programma bija ļoti daudzveidīga – partneri tika iepazīstināti ar Itālijas Basilicatas reğiona tradicionālo kultūru, īpaši muzikālo kultūras mantojumu un, protams, dūdām. Tāpat kā suitu novadā, arī šeit cieši savijušās kristīgās tradīcijas un pirmskristietības rituāli, kā projekta dalībnieki novēroja, piedaloties vairākos baznīcas svētkos. Tāpat dalībnieki guva unikālu pieredzi, viesojoties pie dūdu un citu instrumentu spēlmaņiem un amatniekiem viņu darbnīcās, kur bija arī iespēja pašiem izgatavot instrumentus un to elementus. Liels paldies Itālijas partnerorganizācijai par ieguldīto milzīgo darbu! Nākošais projekta pasākums plānots rudenī Horvātijā.
Ceturtais projekta mācību pasākums Horvātijā no 2023.gada 6.līdz 10.oktobrim
Biedrības pārstāvji Andris Stepanovs, Juris Lipsnis un Māra Rozentāle no 6. līdz 10. oktobrim piedalījās Erasmus+ projekta “Eiropas dūdenieku sadarbības tīkls” mācību pasākumā Horvātijā, ko organizēja vietējā projekta partnerorganizācija “Horvātu tradicionālās mūzikas biedrība”. Mācību programmu Stjepan Večković ar palīgiem bija izveidojis plašu un interesantu – dalībnieki no sešām partnervalstīm (Gruzijas, Slovākijas, Spānijas, Itālijas, Baltkrievijas un Latvijas) ieguva gan teorētiskas zināšanas par dūdām un citiem tradicionālajiem mūzikas instrumentiem Horvātijā, gan kopumā par nemateriālo un materiālo kultūras mantojumu, piedalījās praktiskajās nodarbībās un vizītēs pie tradicionālo instrumentu meistariem, kā arī 17. Starptautiskajā dūdu festivālā Mihovljanos. Nākošais projekta pasākums plānots Slovākijā.
Piektais projekta mācību pasākums Slovākijā no 2024.gada 4.-8.aprīlim
Biedrības Suitu kultūras mantojums pārstāvji Kārlis Lipsnis, Juris Lipsnis un Māra Rozentāle no 4. līdz 8.aprīlim piedalījās Erasmus+ projekta “Eiropas dūdenieku sadarbības tīkls” mācību pasākumā Slovākijā, ko organizēja vietējā projekta partnerorganizācija “Slovāku dūdinieku ğilde”. Mācību dalībnieki no sešām partnervalstīm (Gruzijas, Horvātijas, Spānijas, Itālijas, Baltkrievijas un Latvijas) ieguva gan teorētiskas zināšanas par dūdām un citiem tradicionālajiem mūzikas instrumentiem Slovākijā, gan kopumā par nemateriālo un materiālo kultūras mantojumu, piedalījās praktiskajās nodarbībās un vizītēs pie tradicionālo instrumentu meistariem, kā arī viesojās Eiropas (!) dūdu centrā.
Sestais projekta mācību pasākums Spānijā no 2024.gada 5.-10.jūnijam
Pārpildīti emocijām, dūdu skaņām, paeljas un saules siltuma Suitu dūdenieki pārstāvji Juris Lipsnis, Māra Rozentāle un Anta Puķīte atgriezušies no Erasmus+ projekta “Eiropas dūdenieku sadarbības tīkls” pēdējā pasākuma Spānijā, ko organizēja Gaiteros de Graus komanda Sergi Llena vadībā. Kopā ar dūdiniekiem no Spānijas, Horvātijas, Francijas, Gruzijas, Serbijas, Baltkrievijas, Itālijas un Slovākijas mācījāmies, iepazinām Aragonas un Katalonijas reğionu kultūras mantojumu, piedalījāmies koncertos un popularizējām dūdu tradīciju.
Projektā izveidotais labās prakses piemēru buklets (Good practice examples booklet) angļu valodā
Projektā izveidotais labās prakses piemēru buklets latviešu valodā
Labās prakses piemēru bukleti citās partnervalstu valodās
VISU PARTNERVALSTU ORGANIZĀCIJU DŪDU APMĀCĪBU VIDEO
TRAINING VIDEOS OF ALL PARTNER ORGANISATIONS
Visu partnervalstu dūdu apmācību video (videos of bagpipes trainings in all partner countries):
Latvija: https://www.youtube.com/watch?v=tDOoM5xRrqA&t=2662s
Horvātija: https://www.youtube.com/watch?v=DG0vIL9bJes
Itālija: https://www.youtube.com/watch?v=QvJYQzygHAM
Spānija: https://www.youtube.com/watch?v=0b5vuhjYT1o&feature=youtu.be
Gruzija: https://www.youtube.com/watch?v=HWnRXQ2D4jE
Slovākija: https://csg.gajdy.sk/online-stretnutie-a-sumarizacia-erasmus-projektu-the-network-of-european-bagpipers/?fbclid=IwY2xjawGQVjZleHRuA2FlbQIxMAABHdIKBn0mprOrwu0aMUOn6iOVGpH2VOw0o_rZFTb83USRI7zzCmQjOZDF5g_aem_GvSscQn6QrH8FoeWQqJl6w
PARTNERU PREZENTĀCIJAS PAR SAVAS ORGANIZĀCIJAS DARBĪBU/ DŪDU TRADĪCIJU VALSTĪ/ METODĒM UN PIEEJĀM DARBĀ AR DŪDU PRAKTIZĒTĀJIEM
PARTNERS’ PRESENTATIONS ABOUT THE ACTIVITIES OF THE ORGANISATION/ THE TRADITION OF BAGPIPES IN THE COUNTRY/ METHODS AR APPROACHES IN WORKING WITH THE BAGPIPE PRACTITIONERS
0 Comments