Skip to content Skip to left sidebar Skip to right sidebar Skip to footer

Projekts “Alsungas pils 18.gs. groploga restaurācija”

Pateicoties Valsts Kultūras kapitāla fonda atbalstam, ar 2014.gada oktobri tika uzsākts projekts Alsungas pils 18.gs. groploga restaurācija. Projekta mērķis – veikt Alsungas viduslaiku ordeņa pils senākā loga restaurāciju, kas ir viens no posmiem pils restaurācijas procesā. Projekta ilgtermiņa mērķis – saglabāt nākamajām paaudzēm valsts nozīmes arhitektūras pieminekli – Alsungas viduslaiku ordeņa pili.

Līdz 2014.gada decembrim tika pabeigta loga vērtņu restaurācija, bet 2015 gada maijā turpinājās restaurācijas darbi pie loga aplodas. Projekta īstenošanas rezultātā ir glābts viens no Alsungas pils vēsturiski vērtīgākajiem objektiem – 18.gs. groplogs. Logs ir pieejams apskatei, jo atrodas tieši pie pils Dienvidu korpusa ieejas, kur šobrīd atrodas Alsungas pils muzejs.

Projekta īstenošanas termiņš: 2015.gada 1.septembris.
Projekta galveno darbu veicējs: SIA KOKA DARBNĪCA, restaurators Jānis Tolpežņikovs.
Projekta vada: Biedrības Suitu kultūras mantojums valdes priekšsēdētāja Kristīne Vasiļevska.

Alsungas viduslaiku ordeņa pils ir valsts nozīmes arhitektūras kultūras piemineklis, valsts aizsardzības nr. 6326. Pils komplekss ir celts pakāpeniski no 14. līdz 18.gadsimtam un ir vairākkārt pārbūvēts. Pils ir unikāla Latvijā un ārpus Latvijas ar to, ka tā ir viena no retajām viduslaiku pilīm, kas daļēji ir saglabājusies līdz mūsdienām savā vēsturiskajā veidolā.

Saskaņā ar pētījumu rezultātiem pils dienvidu korpuss pašreizējā izskatā pārbūvēts 18.gadsimtā un tā tikusi apdzīvota līdz 20.gs. 80.gadiem, bet laikā no 20.gs.80.gadu vidus līdz 2009.g. pils dienvidu korpuss nav bijis apdzīvots. Kopš 2010.gada pils D korpuss tiek izmantots kā Alsungas novada domes struktūrvienības – muzeja ēka un tūrisma sezonā ir atvērta apskatei.
No 2014.gada pils apskatei ir atvērtas tikai daļa no pils D korpusa telpām, jo pils ir sliktā tehniskā stāvoklī un tai ir steidzami nepieciešams veikt neatliekami glābjamos darbus.

Kā atzīst arhitekts P.Blūms, tad paralēli pils D korpusa neatliekami glābjamo darbu tehniskā projekta izstrādei un remonta darbiem, kas prasīs gana lielu laika periodu, ir iespējams veikt detaļu un objektu retaurāciju. Pamatojoties uz pētījumiem un speciālistu atzinumiem pils dienvidu korpusa ēkā ir daudzi kultūrvēsturiski vērtīgi objekti, kā arī vieni no senākajiem oriģinālajiem interjeriem Kurzemē. Tādēļ, lai saglabātu vērtīgākos vēsturiskos materiālus ir plānots veikt objektu restaurāciju pakāpeniski. Šī projekta ietvaros ir plānots restaurēt vecāko logu, kas ir vienīgais senākais groploga tips pilī, kura vēsturiskā vērtība pēc speciālistu atzinuma ir ļoti augsta.

Logs pēc restaurācijas

0 Comments

There are no comments yet

Leave a comment